YEDİ KİLİSELER

YEDİ VAHİY KİLİSESİ

 

İZMİR – BERGAMA – AKHİSAR – EFES

SARDES – ALAŞEHİR - LAODİKYA

 

Erken Hıristiyanlığın izlerinde…

 

Kutsal yolculuğumuz eski adıyla Smyrna, modern Türkiye’nin üçüncü büyük şehri İzmir’de başlıyor.

Erken Hıristiyanlık döneminin izinde, sizleri yepyeni keşifler bekliyor. Bu yolculuğumuzda Aziz Yuhanna (St. John) tarafından yedi kutsal mektubun gönderildiği yedi antik şehrimizi tanıyacağız. Aziz Yuhanna bu şehirlerdeki insanları yaşam tarzları hakkında uyarmak ve onları daha inançlı bir Hıristiyanlığa davet etmek için kaleme almıştır. Bu mektuplar ve yedi kiliseler Aziz Yuhanna Vahiy Kitabında (St. John Book of Revelation) yer almaktadır.

İzmir’de sizi özel VIP aracınız ve özel tur rehberiniz karşılayacak ve İzmir’in en iyi otellerinden birisine götürecektir. İzmir’de Ege mutfağının en güzel lezzetleri sizi bekliyor.

İzmir (Smyrna), Bergama (Pergamon), Akhisar (Thyatira), Efes (Ephesus), Sardes (Sardis), Alaşehir (Philadelphia) ve Laodikya (Laodicea) kiliselerine yolculuğunuzdan sonra doğa mucizelerinden biri olan Pamukkale’ye ulaşacaksınız.

Pamukkale 1988 yılında UNESCO’nun dünya mirasları arasındaki yerini almıştır. Pamukkale’de konaklayacağınız beş yıldızlı termal otelde termal banyonun ve spa masajının keyfini çıkarın.

Sonrasında özel VIP aracınızla Antalya’ya doğru ilerleyeceksiniz. Yolumuzun üzerinde, Toros dağlarının eteklerinde yüzyıllar boyu süre gelen Türk geleneklerinden birisi halı dokumacılığı sanatı hakkında bilgi alıyoruz. İpek, pamuk ve yün halılar üzerindeki sanatkârlık ve işçiliğe hayran kalacaksınız.

Akdeniz’in incisi, Türk Rivierası’nın merkezi Antalya’da beş yıldızlı lüks otelde rahatlamaya ve kendinizi şımartmaya hazır olun.

Antalya’nın turkuaz mavisi tertemiz denizi size güzel bir tatil yaşatıyor. Deniz ve güneşin yanı sıra Antalya şehir turu etkileyici bir içeriğe sahiptir. Hadrian kapısı, eski şehir, yat limanı, Yivli Minareli Cami, kale içindeki sokaklar, yerel mücevher ve deri üreticileri şehir turunda mutlaka görülmesi gereken yerler arasında yer alır.

 

Seyahat süresince size özel VIP aracınız, şoförü ve sizin anadilinizi konuşan özel seyahat rehberiniz hizmetinizde olacaktır.

1. Gün: İZMİR’E HOŞGELDİNİZ
Konforlu bir uçuştan sonra, özel seyahat rehberiniz ve özel VIP aracınız sizi karşılayıp otelinize götürecektir.
 • Kadifekale’de akşam yemeği.
 • Gece konaklama İzmir’in en iyi otellerinden birisinde.
2. Gün: BERGAMA - AKHİSAR (THYATIRA)
Kutsal yolculuğunuz dünya üzerindeki en büyüleyici antik şehirlerden biri olan Bergama’dan başlayacak. Öğleden sonra erken Hıristiyanlığın izlerini takip ederek, Thyatira kilisesinin olduğu Akhisar’a devam ediyoruz. Akşama İzmir’e dönecek ve Ege mutfağının tarifsiz lezzetleriyle buluşacaksınız.
 • Bergama (Vahiy Kitabı 2:12-17): Antik Bergama şehri koloniciler tarafından Ege kıyılarında kurulmuştur. Roma imparatorluğu döneminde Bergama şehri, Hıristiyanlığın yayılmasında önemli rol oynamıştır. Vahiy Kitabında Bergama’dan şöyle bahseder “Nerede yaşadığınızı biliyorum, Şeytanın krallığının olduğu yerde”. Bergama’da Akropol, tiyatro, Trajan Tapınağı, Bergama Kütüphanesi ve Asklepieion mutlaka görülmesi gereken yerler arasındadır.
 • Akhisar, Thyatira (Vahiy Kitabı 2:18-29): Thyatira eski zamanlardan kalma küçük bir kasabadır. Modern Akhisar kasabası bu eski şehrin üzerine kurulmuştur. Eski şehrin kalıntılarını azda olsa görmek mümkündür. Bu küçük kasaba eski bir kaleye ve erken Hıristiyanlığın yedi kiliselerden birisine ev sahipliği yapmaktadır.
 • Akşam yemeği İzmir’de
 • Gece İzmir’de konaklıyoruz.
3. Gün: İZMİR – EFES – İZMİR
Bugün Efes Antik şehrini keşfedeceksiniz. Efes’te Meryem Ana Evi’ni, Artemis Tapınağı’nı, İsa Bey Camisi’ni ve Aziz Yuhanna (St. John) Bazilikasını ziyaret ediyoruz.
 • Efes (Vahiy Kitabı 2:1-7): Efes antik kenti, bütün antik kentlerin kraliçesi olarak bilinir. Efes’te antik döneme ait Selsus Kütüphanesi, Liman Caddesi, pazar yeri ve antik dünyanın yedi harikalarından birisi olan Artemis Tapınağı mutlaka görülmelidir. Efes turumuz 14. Yüzyılda inşa edilen İsa Bey Cami’si ve İslam kültürü hakkında bilgilerle devam ediyor. Ayrıca Efes şehri, Hıristiyanlık dini için büyük bir öneme sahiptir. Hıristiyanlık dininin esaslarının ve ahlak kurallarının teyit edildiği Ekümenik Konsüllerden üçüncüsü M.S. 431 yılında Efes’te yapılmıştır. Ayrıca Aziz Pavlus (St. Paul), Efes şehrinin insanlarına İsa Peygamber’in öğretilerini anlatmıştır. Efes’ten ayrılmadan, yine mutlaka görülmesi gereken yerlerden Aziz Yuhanna (St. John) Bazilikası ve Meryem Ana Evi’ni ziyaret ediyoruz. Hazreti İsa’nın annesi Meryem’in son yıllarını geçirdiğine inanılan kilise, Papa tarafından kutsanmış olup, Hıristiyanlar için önemli bir hac yeridir.
 • İzmir’de akşam yemeği
Gece konaklama İzmir’de.
4. Gün: SARDES – ALAŞEHİR (PHILADELPHIA)
Bugün Pers Kral Yolu üzerindeki şehirleri ziyaret edecek; sonrasında günü rahatlatıcı bir hamam ve mükemmel bir masajla noktalayacaksınız.
 • Sardis (Vahiy Kitabı 3:1-6): Lidya Krallığı’nın başkenti olan bu şehir ayrıca zengin Kral Karun’a ev sahipliği yapmıştır. Kral Karun (Croesus) tarihte ilk defa altın paralar bastırarak ekonomide standartlaşmayı sağlaması ve dillere destan zenginliğiyle meşhurdur. Sardes aynı zamanda antik dünyada kültür ve politika merkezlerinden biridir. Sardes’i gezerken günümüze kalmış büyük sinagogu ve Artemis Tapınağı’nı görebilirsiniz. Kenti asıl ünlü yapan ise, bütün Anadolu’yu baştanbaşa dolaşan Kral Yolu’nun bitiş noktasında bulunmasıdır.
 • Alaşehir, Philadelphia (Vahiy Kitabı 3:7-13): Kardeşlik şehri olarak bilinen bu şehrin kurucusu 2. Kral Eumenes’tir. Kralın kardeşine duyduğu sevgiden dolayı şehrin adını Philadelphia koymuştur, anlamı ise “kardeşçe sevgi” demektir. Pers Kral Yolu’nun geçtiği vadinin tepelerine kurulmuş olan bu şehir ayrıca yedi mektup gönderilen kiliselerden biridir. Burada Aziz Yuhanna (St. John) Bazilikası’nın kalıntılarını görebilirsiniz.
 • Bu güzel günün ardından Pamukkale’de beş yıldızlı termal otelinizde hamam ve masaj keyfi yaparak günün yorgunluğunu üzerinizden atabilirsiniz.
5. Gün: PAMUKKALE – LAODİKYA
Bugün Laodikya, Pamukkale ve geleneksel Türk halı dokuma sanatına mükemmel bir yolculuk yapıyoruz. Antalya yolunun muhteşem manzarasının keyfini çıkarın.
 • Laodikya (Vahiy Kitabı 3:14-22): Roma döneminde, Laodikya şehri ekonominin merkezi olarak bilinirdi. Ayrıca Laodikya, mektup gönderilen 7 kiliseden birisine de ev sahipliği yapmaktadır. Pamukkale Üniversitesi’nin yapmış olduğu kazılar sırasında keşfedilen bu şehir, günümüze ulaşmış tapınakları, tiyatroları, eski sokakları ve su kanallarıyla ünlüdür.
 • Halı Dokuma Sanatı: Yüzlerce yıllık bir gelenek… Antalya yolu üzerinde, Toros Dağları’nın eteklerinden geçerken, sizleri Türk kültürünün geleneksel sanatlarından halı dokumacılığı ile tanıştırıyoruz. Bu geleneği sürdüren Denizli’nin sıcakkanlı insanlarının ipek, pamuk ve yün halılardaki ustalığına ve sanatçılığına hayran kalabilirsiniz.
 • Gece Antalya’nın beş yıldızlı en lüks otellerinden birisinde konaklama
6. Gün: ANTALYA – KALE İÇİ – YAT LİMANI
Akdeniz’in incisi, yeryüzündeki cennet Antalya aklınızı başınızdan alacak.
 • Antalya şehir turu: Şehir turunda, Antalya’nın meşhur yat limanı, manzaralı sokakları, turkuaz mavisi denizi, kale içi, Yivli Minareli Camii ve eşsiz Akdeniz mutfağıyla tanışacaksınız.
 • Antalya’da 5 yıldızlı otelinizde gece konaklama
7. Gün: ANTALYA – ARKEOLOJİ MÜZESİ – PERGE
Bugün Antalya’da kültürel bir tur yapıyoruz. Kahvaltıdan sonraki turumuzda Akdeniz’in en önemli müzelerinden Arkeoloji Müzesi’ni, yerel üreticileri ve antik Perge şehrini keşfedeceksiniz.
 • Arkeoloji Müzesi: 7000 m2 alana inşa edilmiş bu müzenin 13 salonu bulunmaktadır. Akdeniz’in en önemli müzelerinden biri olan Arkeoloji Müzesi’nde Akdeniz uygarlıklarının tarihsel gelişimini inceleme fırsatı bulacaksınız.
 • Antik Perge Şehri: Antik Yunan, Anadolu uygarlıkları ve Roma İmparatorluğu’ndan günümüze kadar gelmiş olan kalıntılara unutamayacağınız bir yolculuk yapacaksınız. Devasa kolonlarla çevrelenmiş caddeleri, banyoları, hamamları ve büyük tiyatro, sizi adeta büyüleyecek.
 • Gece Antalya’da konaklıyoruz.
8. Gün: DÖNÜŞ

Güzel bir tatilin ardından eve dönme vakti geldi. Özel VIP aracınız ve özel seyahat rehberiniz, size havaalanına kadar eşlik edecektir.

Türkiye’nin hazinelerini keşfedeceğiniz başka bir tatilde görüşmek üzere…